e-mail    
denizce@denizce.com
 





Dost Köşesi
Ağız Tadı
Anı Köşesi
Besteciler
Boğaziçi Yalıları
Bulmaca / Oyun
Büyüklere Masallar
Çevre / Deprem
Fıkra Köşesi
Gezelim Görelim
Güncel
Güvenlik / Sağlık
Hukuk / Mevzuat
Kitap
Kültür/Sanat
Marinalar
Medya / Web / Link
Meteoroloji
Nerede Ne Yenir ?
Sigorta
Şiir Köşesi
Yazarlar-Yerli
Yazarlar-Yabancı
  Ana Sayfa Yelken Su Altı Denizcilik Toplumsal Hobiler
 
Ayın Güzeli
Bağlar
Denizci Dili
Faydalı Bilgiler
Püf Noktası
Resim Galerileri

Sık kullanım

 T.C. Cumhurbaşkanları ve Başbakanları

    

 

 

Cumhurbaşkanları

  Seçilme
Tarihi
Ayrılma
Tarihi

M. Kemal Atatürk 1881-1938 29.10.1923 10.11.1938

İsmet İnönü 1884-1973 11.11.1938 22.05.1950
Celal Bayar 1883-1986 22.05.1950 27.05.1960
Cemal Gürsel 1895-1966 26.10.1961 28.03.1966

Cevdet Sunay 1899-1982 28.03.1966 28.03.1973
Fahri Korutürk 1903-1987 06.04.1973 06.04.1980
Kenan Evren 1918-        09.11.1982 09.11.1989
Turgut Özal 1927-1993 09.11.1989 17.04.1993
Süleyman Demirel 1924-        16.05.1993 16.05.2000
Ahmet Necdet Sezer 1941-        16.05.2000 28.08.2007
Abdullah Gül 1950-        28.08.2007 -

Başbakanlar

 
İsmet İnönü

1 I. İnönü Hük.  
(30.10.1923-06.03.1924)
 

2 II. İnönü Hük.   
(06.03.1924-22.11.1924)

1884-1973 30.10.1923 06.03.1924
06.03.1924 22.11.1924
Ali Fethi Okyar

3 Okyar Hük. 
(22.11.1924-03.03.1925)

1880-1943 22.11.1924 03.03.1925

İsmet İnönü

4 III. İnönü Hük. 
(03.03.1925-01.11.1927) 

5 IV. İnönü Hük. 
(01.11.1927-27.09.1930)

6 V. İnönü Hük. 
(27.09.1930-04.05.1931)

7 VI. İnönü Hük. 
(04.05.1931-01.03.1935)

8 VII. İnönü Hük. 
(01.03.1935-01.11.1937)

1884-1973 03.03.1925 01.11.1927
01.11.1927 27.09.1930
27.09.1930 04.05.1931
04.05.1931 01.03.1935
01.03.1935 01.11.1937
Celal Bayar

9 I. Bayar Hük. 
(01.11.1937-11.11.1938)


10
II. Bayar Hük. 
(11.11.1938-25.01.1939)

1883-1986 01.11.1937 11.11.1938
11.11.1938 25.01.1939
Dr. Refik İ. Saydam

11 I. Saydam Hük.  
(25.01.1939-03.04.1939)

 

12 II. Saydam Hük. 
(03.04.1939-09.07.1942)

 

1881-1942 25.01.1939 03.04.1939
03.04.1939 09.07.1942
Şükrü Saraçoğlu

13 I. Saraçoğlu Hük.
(09.07.1942-09.03.1943)


14
II. Saraçoğlu Hük.
(09.03.1943-07.08.1946)

1887-1953 09.07.1942 09.03.1943
09.03.1943 07.08.1946
Recep Peker

15 Peker Hük.  
(07.08.1946-10.09.1947)

1889-1950 07.08.1946 10.09.1947
Hasan Saka

16 I. Saka Hük. 
(10.09.1947-10.06.1948)
 

17 II. Saka Hük. 
(10.06.1948-16.01.1949)

1886-1960 10.09.1947 10.06.1948
10.06.1948 16.01.1949
Şemsettin Günaltay

18 Günaltay Hük.  
(16.01.1949-22.05.1950)

1883-1961 16.01.1949 22.05.1950
Adnan Menderes

19 I. Menderes Hük.
(22.05.1950-09.03.1951)

20 II. Menderes Hük.
(09.03.1951-17.05.1954)

21 III. Menderes Hük.
(17.05.1954-09.12.1955)

22 IV. Menderes Hük.
(09.12.1955-25.11.1957)

23 V. Menderes Hük.
(25.11.1957-27.05.1960)

1899-1961 22.05.1950 09.03.1951
09.03.1951 17.05.1954
17.05.1954 09.12.1955
09.12.1955 25.11.1957
25.11.1957 27.05.1960
Cemal Gürsel

24 I. Gürsel Hük. 
(30.05.1960-05.01.1961)
 

25 II. Gürsel Hük.  
(05.01.1961-20.11.1961)

1895-1966 30.05.1960 05.01.1961
05.01.1961 20.11.1961
İsmet İnönü

26 VIII. İnönü Hük. 
(20.11.1961-25.06.1962)
 

27 IX. İnönü Hük. 
(25.06.1962-25.12.1963)


28
X. İnönü Hük. 
(25.12.1963-20.02.1965)

1884-1973 20.11.1961 25.06.1962
25.06.1962 25.12.1963
25.12.1963 20.02.1965
Suat Hayri Ürgüplü

29 Ürgüplü Hük.     
(20.02.1965-27.10.1965)

1903-1981 20.02.1965 27.10.1965
Süleyman Demirel

30 I. Demirel Hük.   
(27.10.1965-03.11.1969)
 

31 II. Demirel Hük.  
(03.11.1969-06.03.1970)
 

32 III. Demirel Hük. 
(06.03.1970-26.03.1971)

1924-        

    

    
27.10.1965 03.11.1969
03.11.1969 06.03.1970
06.03.1970 26.03.1971
Nihat Erim
 

33 I. Erim Hük.       
(26.03.1971-11.12.1971)

 

34 II. Erim Hük.      
(11.12.1971-22.05.1972)

1932-1980 26.03.1971 11.12.1971
11.12.1971 22.05.1972
Ferit Melen

35 Melen Hük.        
(22.05.1972-15.04.1973)

1906-1988 22.05.1972 15.04.1973
Naim Talu

36 Talu Hük.          
(15.04.1973-26.01.1974)

1919-         15.04.1973 26.01.1974
Bülent Ecevit

37 I. Ecevit Hük.    
(26.01.1974-17.11.1974)

1925-2006         26.01.1974 17.11.1974
Sadi Irmak

38 Irmak Hük.      
(17.11.1974-31.03.1975)

1904-         17.11.1974 31.03.1975
Süleyman Demirel

39 IV. Demirel Hük.   
(31.03.1975-21.06.1977)

1924-         31.03.1975 21.06.1977
Bülent Ecevit

40 II. Ecevit Hük.   
(21.06.1977-21.07.1977)

1925-2006 21.06.1977 21.07.1977
Süleyman Demirel

41 V. Demirel Hük.  
(21.07.1977-05.01.1978)

1924-         21.07.1977 05.01.1978
Bülent Ecevit

42 III. Ecevit Hük.  
(05.01.1978-12.11.1979)

 

1925-2006       05.01.1978 12.11.1979
Süleyman Demirel

43 VI. Demirel Hük. 
(12.11.1979-12.09.1980)

1924-         12.11.1979 12.09.1980
Bülent Ulusu

44 Ulusu Hük.     
(20.09.1980-13.12.1983)

1923-            20.09.1980 13.12.1983
Turgut Özal
 

45 I. Özal Hük.       
(13.12.1983-21.12.1987)
 

46 II. Özal Hük.      
(21.12.1987-09.11.1989)

1927-1993 13.12.1983 21.12.1987
21.12.1987 09.11.1989
Yıldırım Akbulut

47 Akbulut Hük.    
(09.11.1989-23.06.1991)

1935-           09.11.1989 23.06.1991
Mesut Yılmaz

48 I. Yılmaz Hük.    
(23.06.1991-20.11.1991)

1947-          23.06.1991 20.11.1991
Süleyman Demirel

49 VII. Demirel Hük.
(21.11.1991-25.06.1993)

1924-          21.11.1991 25.06.1993
Tansu Çiller
 

50 I. Çiller Hük.     
(25.06.1993-05.10.1995)
 

51 II. Çiller Hük. 
(05.10.1995-30.10.1995)
 

52 III. Çiller Hük.  
(30.10.1995-06.03.1996)

1946-          25.06.1993 05.10.1995
05.10.1995 30.10.1995
30.10.1995 06.03.1996
Mesut Yılmaz

53 II. Yılmaz Hük.   
(06.03.1996-28.06.1996)

1947-          06.03.1996 28.06.1996
Necmettin Erbakan

54 Erbakan Hük. 
(28.06.1996-30.06.1997)

1926-2011    28.06.1996 30.06.1997
Mesut Yılmaz

55 III. Yılmaz Hük.  
(30.06.1997-11.01.1999)

1947-          30.06.1997 11.01.1999
Bülent Ecevit

56 IV. Ecevit Hük.  
(11.01.1999-28.05.1999)

57 V. Ecevit Hük.
(28.05.1999-18.11.2002)

1925-2006       11.01.1999 28.05.1999
28.05.1999 18.11.2002
Abdullah Gül

58 Gül Hük.
(18.11.2002-14.03.2003)

1950-         18.11.2002 14.03.2003
Recep Tayyip Erdoğan

59 Erdoğan Hük.
(14.03.2003-)

1954-          14.03.2003